ı ı ı ı ı ı
 
 
 

LAMBDA

 

Ürün Listesi

AC-DC Güç Kaynağı

 

DC-DC Konvertör

 

Din-Rail Güç Kaynağı

 

Ayarlı Güç Kaynağı

 

Emi Filtre

 

Özel Çözümler

 

Eski Ürünler

 

RoHS

 

ENDÜSTRİYEL

 

KGK (UPS)

 

Doğrultucu/Redresör

 

İnvertör

 

Akü

 

Regülatör

 

Transformatör

 

HİZMETLER

 

Danışmanlık

 

Eğitim

 

Saha ölçümleri

 

Seminerler

 
 
  Genel Bilgiler
 
 

 

 
 
Gerilim Azalmaları ve Etkilerinin Zayıflatılması

Enerji besleme sisteminde oluşan gerilim düşmelerinde sistemdeki gerilim tamamen yok olmaz, kullanılabilecek düzeyde olmamakla birlikte bir miktar kalıcı gerilim mevcut bulunur. Bu bölümde, bu çeşit gerilim azalmaları ile ilgili, gerilim azalmalarını yatıştıran cihazlar incelenmektedir. Gerilim azalmalarının olumsuz etkilerini zayıflatmak için kullanılan cihazlarda enerji depolaması söz konusu olmayıp, gerilim düşmesi sırasında sistemde kalan düşük gerilimli ve yüksek akımlı enerjiden faydalanılmaktadır. Bu cihazlar genellikle, otomatik gerilim regülatörleri şeklinde sınıflandırılmaktadır. Kalıcı gerilimin sıfıra indiği gerilim azalmaları için farklı cihazlar kullanılmaktadır.

Belli bir uygulamaya yönelik olarak uygun niteliklerde otomatik gerilim regülatörü seçimi için gerekli temel açıklamalar regülatör tiplerine göre yarar ve sakıncaları ile birlikte aşağıda verilmiştir.

Belli başlı otomatik gerilim regülatörleri :

  • Elektro-mekanik
  • Ferro-rezonans veya sabit gerilim transformatörü(constant voltage transformer CVT)
  • Elektronik kademe regülatörleri
  • Doyumlu (saturable) reaktörler (Transductor)
  • Elektronik gerilim regülatörü (EVS)

Seçilen bir otomatik gerilim regülatörü ihtiyaca cevap verecek nitelikte olmalı ve başka problemlerin ortaya çıkmasına yol açmamalıdır. Örneğin ; bir ferro-rezonans regülatörü, problemli olduğu bilinen bir jeneratördeki gerilim oynamalarını azaltmak üzere jeneratörün çıkışına bağlanarak test edilebilir. Bu bağlantı yapıldığında problemli jeneratör frekanstaki %1 lik her değişime karşı %1,5 düzeyinde AA gerilim değişimi üretecek ve jeneratördeki bozuk frekans nedeniyle regülatör beklenin tersine bir sonuç yaratacaktır.

 
 
 
 

 

 

 

 
Ana Sayfaya Dön Sayfa başına dön
 
 
 
 

 

 
 

 

 

 
 
   
© Copyright 2005 ayenelektronik